بررسی آلبوم جدید Taylor Swift به نام Reputation

بررسی آلبوم جدید Taylor Swift به نام Reputation

به گزارش سایت فانصدا ، آلبوم جدید تیلور سوئیفت بالاخره منتشر شد . آلبوم جدید وی Reputation یا “شهرت” نام دارد . مثل همیشه کار اکثر ترک های این آلبوم ۱۵ ترکی بر عهده خود تیلور بوده و مشهورترین خواننده مهمان آلبوم نیز اد شیران می باشد .

ترک های آلبوم به شرح زیر می باشند .

۱٫ Ready For It
۲٫ (End Game (feat. Ed Sheeran & Future
۳٫ I Did Something Bad
۴٫ Don’t Blame Me
۵٫ Delicate
۶٫ Look What You Made Me Do
۷٫ So It Goes
۸٫ Gorgeous
۹٫ Getaway Car
۱۰٫ King of My Heart
۱۱٫ Dancingg With Our Hands Tied
۱۲٫ Dress
۱۳٫ This Is Why We Can’t Have Nice Things
۱۴٫ Call It What You Want
۱۵٫ New Year’s Day

نکته جالب : چند ترک از این آلبوم قبلا منتشر شده بودند مانند ترک Gorgeous که در آن صدای جیمز رینولدز دختر ۲ ساله رایان رینولدز و بلیک لیولی را میشنویم .

بررسی ترک به ترک آلبوم :

۱ . Ready For It

ترک اول این آلبوم عاشقانه می باشد و تیلور آن را برای دوست پسر خود یعنی جو الوین نوشته است . تیلور قبل از انتشار آلبوم گفته بود که عاشقانه های آلبوم همه برای جو می باشند .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۲ . End Game

آخر بازی ، ترک زیبایی است که تیلور اینبار با اد شیران و Future این آهنگ را خوانده است . تیلور در این آهنگ در مورد شهرتش صحبت می کند و دوست دارد که دوست پسرش (به احتمال زیاد جو الوین) نیز به این مقوله علاقه نشان دهد ، اما اد شیران به صورت غیرمستقیم اشاره می کند که شعر خطاب به کیست با گفتن این جمله :”After the storm, something was born on the 4th of July ” چهارم جولای کلمه کلیدی است که مربوط به تاریخ اولین قرار عاشقانه وی با دوست دخترش یعنی چری سیبورن است .

متین این ترک را می توانید اینجا ببینید

۳ . I Did Something Bad

من کار بدی کردم ،‌ترکی جالب است ولی مضمون آن به اتفاقات گذشته بر میگردد در ورس اول تیلور از ” I never trust a narcissist” استفاده می کند که “خودشیفته” مطمئنا به جنجال بین او کانیه وست بر میگردد و یه جورایی تیلور ، کانیه وست را دیس می کند (اصطلاح رپی) اما در ورس دو تیلور به یه نفر که به اصطلاح “pl*yboy” هست اشاره میکند و در ادامه به همراهی وی در تور دور دنیای خود اشاره می کند که تنها نفری که با وی در این تور با تیلور بود تام هیدلستون دوست پسر سابق تیلور است .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۴ . Don’t Blame Me

منو سرزنش نکن ، ترک چهارم این آلبوم است . در این ترک تیلور به گذشته اش و رابطه هایش با دست پسرهای سابق اشاره می کند و یادآور می شود که عشق جدیدش را پیدا کرده و جو الوین را به “drug” خود تشبیه می کند . یه جورایی مثل تیکه رپی مهراد هیدن که می گفت “هروئینی منی” .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۵ . Delicate

حساس ،‌پنجمین ترک آلبوم Reputation می باشد . تیلور در این ترک سعی می کند یه جورایی خودستایی کند . این بار از این شعر گفته که چطور دوست پسرش جو الوین ، تیلور را فقط به خاطر خود واقعی اش می خواهد نه شهرت وی .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۶ . Look What You Made Me Do

ببین باعث شدی چیکار کنم ، نام ترک ششم است . تیلور باز هم از گذشته سخن می گوید و اشاره به اتفاقاتی دارد که باعث شده افکار عمومی نسبت به تیلور کم اعتماد شوند مخصوصا جنجال های وی با کانیه وست ، کیم کارداشین ، کیتی پری و کلوین هریس .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۷ . So It Goes

اینم میگذره (اگه درست ترجمه کرده باشم یا یه جورایی هم معنی با زندگی همینه ) ،‌ترک هفتم آلبوم می باشد . تیلور در این آهنگ چگونگی دیدارش با دوست پسرش جو الوین را صحنه سازی می کند و تیکه هایی را به کار می برد که ما قبلا در آهنگ های قبلی وی شنیده بودیم . مثلا در آهنگ Gorgeous که ترک بعدی آلبوم نیز می باشد از “whiskey on ice” و “Sunset and Vine” استفاده می کند و در اینجا با گفتن “met in a bar” به واقعه ی مد نظر که دیدار وی با جو اولین در یک با هنگام غروب است اشاره دارد و باز از تیکه “‌wear you like a necklace” که ما رو یاد “his initial on a chain ’round my neck” در آهنگ “Call it What You Want” میندازد ، استفاده می کند .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۸ . Gorgeous

با شکوه ، هشتمین ترک آلبوم است که تیلور باز هم از جو الوین سخن می گوید ولی اینبار با لحنی خیانتکارانه ! . زمان متن آهنگ به وقتی بر میگردد که تیلور در رابطه ی قبلی اش است و جو الوین را می بیند و عاشق وی می شود و یکی از دلایل پایان رابطه قبلی اش را جو الوین می نامد و وی را “باشکوه” می نامند .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۹ . Getaway Car

تنها ترک دیس لاو این آلبوم همین ترک می باشد . که میشه حدس زد که تیلور از رابطه اش با دوست پسر قبلیش یعنی تام هیدلستون صحبت می کند .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۱۰ . King of My Heart

شاهه قلبم ، دهمین ترک و عاشقانه ی دیگری برای جو اولین می باشد . تیلور بی درنگ جو الوین را شاهزاده سوار بر اسبی که همیشه منتظرش بوده می نامند “the one I have been waiting for” . و این را با رابطه های قبلی اش مقایسه می کند جایی که میگوید هیچکدام از مردان قبلی همچین حسی را به وی نداده اند به این تیکه توجه کنید ” expensive cars, with their Range Rovers and their Jaguars” این تیکه ها به تام هیدلستون که ماشین برند Jaguar و کلوین هریس که برند Range Rover را استفاده می کردند مربوط می شود که میگوید حتی با ماشین های گرانقیمتشان هم نظرم را جلب نکردند .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۱۱ . Dancingg With Our Hands Tied

یازدهمین ترک نیز باز به رابطه ی او و جو الوین اشاره دارد . تیلور از عشق در اولین نگاه و عاشق شدن وی می گوید ولی این رابطه زمانی شروع می شود که او با دوست پسر قبلی اش است و حس بدی نسبت به این قضیه دارد بخاطر همین ورس اول آهنگ با ” I loved you in secret” شروع می شود . همچنین این آهنگ بیست و پنج سالگی تیلور و اولین دیدارش با جو الوین را صحنه سازی می کند .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۱۲ . Dress

تیلور در این ترک به رابطه ی پنهانش با جو الوین می پردازد و در همان ابتدا به مخفی بودن این رابطه می پردازد . این ترک باز هم عاشقانه ی دیگری بین تیلور سوئیفت و جو الوین در روزهای ابتدایی این رابطه است .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

۱۳ . This Is Why We Can’t Have Nice Things

تیلور در این آهنگ به دوستانی اشاره می کند که در گذشته از دست داده است . ( لیست سیاه تیلور سوئیفت ) همچنین از رابطه ی بدش با کانیه وست و جی زد می گوید .

متن این ترک را می توانید اینجا ببیند

۱۴ . Call It What You Want

ترک چهاردهم هم باز مربوط به این است که چطور جو الوین تیلور را به خوبی می شناسد و تیلور بخاطر همین است که عاشق وی است .(درک متقابل یا تفاهم بین این دو منظورم است .)

۱۵ . New Year’s Day

آخرین ترک این آلبوم ، آهنگ آروم و عاشقانه ای است که تیلور برای جو الوین می خواند و آینده ی این رابطه را ترسیم می کند . در ورس دوم آهنگ تیلور از آینده و زمانی که در غم ها و شادی ها در کنار جو الوین است سخن می گوید و آلبوم با لحنی امیدوار کننده برای طرفداران تیلور به پایان می رسد که دیگر شاهد به پایان رسیدن این رابطه نباشند .

متن این ترک را می توانید اینجا ببینید

نقش کانیه وست در متن آهنگ ها

اگر جو الوین اولین مخاطب خاص تیلور در این آلبوم بنامیم دومین مخاطب خاص وی کسی جز کانیه وست نخواهد بود .

رابطه این دو از سال ۲۰۰۹ وقتی که تیلور جایزه VMAs را برد شروع شد که کانیه این جایزه را حق بیانسه می دانست . این دو بعد از آن ماجرا با هم دوست شدند ولی وقتی که موزیک Famous کانیه وست منتشر شد و کانیه وست تیلور سوئیفت را Bi*ch (فاحشه) خواند جنجال این دو از نو شروع شد و بعد انتشار مکالمه تلفنی این دو توسط همسر کانیه وست یعنی کیم کارداشیان این ماجرا را وارد بعد تازه ای کرد .

برای مثال در ادامه تیکه ای از تیلور به کانیه وست را در آلبوم Reputation بررسی می کنیم .

“I Did Something Bad”

“I never trust a narcissist
But they love me
So I play ‘em like a violin
And I make it look oh-so-easy
‘Cause for every lie I tell them
They tell me three
This is how the world works
Now all he thinks about is me”

در این ترک تیلور یکی از القاب بد کانیه وست که در صنعت موزیک به وی نسبت داده شده را مورد هدف قرار می دهد ، یعنی خودشیفته ، یا کسی که فقط به فکر خودش است . اشعار به جایی بر میگردد که کانیه وست تیلور سوئیفت را مقصر اصلی این جنجال ها می داند .

سخن آخر

امیدوارم از شنیدن این آلبوم بسیار زیبا لذت ببرید و اگر تا کنون گوش نکرده اید همین الان دست بکار بشین و برین آلبوم را بگیرین و بشنوین .

 

اختصاصی سایت فانصدا

www.OverDoz.IR

www.Funseda.IR

Related Post

ارسال شده توسط Mehrdad در تاریخ 1396/08/19

دیدگاه خود را بنویسید